Na Florydzie większość przetwórców używa ekstraktora soku FMC, za pomocą którego zbierany jest olejek ze skórki zmieszany z wodą. Emulsja "olej w wodzie" zamienia się w olejek pomarańczowy tłoczony na zimno (HOPF) dzięki czterotygodniowemu leżakowaniu w niskiej temperaturze. Proces ten jest również znany pod nazwą "winterizing". Po odseparowaniu większości wosków produkt jest gotowy do wysyłki.

Naturalny Aromat Pomarańczowy (AON) i olejek pochodzący z soku pomarańczowego (HVJO) pozyskiwane są z soku owocowego w trakcie procesu ewaporacji. W tym celu parownik wyposażony jest w część służącą do pozyskiwania esencji. Substancja zapachowa zawarta jest w ok. 20% pierwszej pary uzyskiwanej podczas procesu odparowywania soku.

Para ta może zostać poddana dalszej obróbce dzięki części urządzenia zbierającej esencje, co pozwala na pozyskanie mieszanki ważnych komponentów lotnych. Jednostkę pozyskującą esencje nazywa się "fractionneuse".Jest ona wyposażona w zespół kondensatorów. Substancje aromatyczne są koncentrowane, kondensowane i zbierane w trakcie procesu pozyskiwania.

Pozyskane ilości AON i HVJO są bardzo małe. Wynoszą one odpowiednio 45,5 kg AON i tylko 3,2 kg HVJO na 41000 kg użytych pomarańczy. Wynosi to odpowiednio 0,11% dla AON i 0,0078% dla HVJO.

Jeśli chodzi o HOPF, z tej ilości owoców pozyskuje się go około 114 kg. Olejek ten, za pomocą procesora soku, często dodawany jest do skoncentrowanego zamrożonego soku pomarańczowego (FCOJ). Dodawana ilość waha się od 0,005% do 0,015%.

Istnieją pewne korzyści wynikające z dodania HOPF do świeżo wyprodukowanego FCOJ:

  • HOPF nadaje sokowi lepszy zapach. Wyraźnie lepsze są też smak i trzon soku
  • HOPF zawiera antyoksydanty (tokoferole), które pomagają zapobiegać utlenianiu się owocowego aromatu w trakcie jego dłuższego przechowywania w dużych kontenerach.

wstecz >>